środa, 23 stycznia 2013

Migawki z Toskanii


Monte Olivieto Maggiore

Klasztor na odludziu ufundowany przez Bernarda Tolomei w 1313 roku. Zbudowany z czerwonej cegły kompleks budynków. Wejścia broni koszmarny w swej formie pomnik. Najbrzydsza rzeźba w Europie. Natomiast klasztorny dziedziniec został ozdobiony 36 niesamowitymi freskami. To prawdziwe dzieła sztuki. Ich uroda pozostaje na długo w pamięci. Freski powstawały w latach 1497-1508. Ich współautorem jest Giovanni Antonio Bazzi (ur. ok. 1477 r. w Vercelli - zm. 15 lutego 1549 w Sienie) - włoski malarz, znany pod przydomkiem Sodoma. Na jednym z fresków Sodoma ukazał sam siebie. To elegancko ubrany, wsparty na mieczu mężczyzna. Są tutaj również psy, koty, borsuki, kury oraz kruki. W swym malowaniu był bardzo szczegółowy. Pokazuje wiernie naturę, detale stroju kobiecego, architekturę wiejskiego zajazdu i toskańskie krajobrazy. Stylistycznie jego twórczość należy do późnego renesansu i manieryzmu włoskiego. 
Najsłynniejsze dzieła Sodomy:
Zaślubiny Roksany i Aleksandra - fresk w Villa Farnesina
Sceny z życia św. Benedykta - 17 fresków w Monte Olivieto 
Sceny z życia św. Katarzyny w bazylice San Domenico w Sienie
Święty Sebastian - olej na płótnie, Pałac Pitti Florencja

Drugim autorem fresków ilustrujących żywot św. Benedykta w Monte Olivieto Maggiore jest Luca Signorelli, zwany Luca da Cortona - malarz renesansowy (1445-1523). Jego krewnym ze strony matki był historyk sztuki Giorgio Vasari. Młody Luca pobierał nauki w Arezzo w Città di Castello. Później doszkalał się jeszcze we Florencji. W 1481 roku Luca Signorelli został zaproszony wraz z Botticellim, Ghirlandaio i Perugino do wykonania cyklu fresków poniżej okien w Kaplicy Sykstyńskiej. Freski obrazujące Testament Mojżesza prawie w całości są jego dziełem. W latach następnych Signorelli na zlecenie papieża Sykstusa IV namalował freski w sanktuarium w Loreto oraz ołtarz w katedrze w Perugii. Po 1484 roku artysta przeniósł się do Florencji, gdzie malował dla Medyceuszy. 
W 1492 roku Signorelli opuścił Florencję i rozpoczął pracę przy cyklu fresków w krużgankach klasztornych w Monte Olivieto Maggiore, przedstawiających żywot św. Benedykta. W 1498 roku wykonał wielki ołtarz do kaplicy Bichi w kościele Sant’Agostino w Sienie. Dwa skrzydła ołtarza znajdują się obecnie w Staatliche Museum w Berlinie i w paryskim Luwrze. Wkrótce artysta otrzymał zamówienia na kolejne ołtarze. W następnych latach Signorelli dokończył dekorację kaplicy San Brizio w katedrze w Orvieto. Namalował wspaniałą serię 6 fresków ilustrujących koniec świata i Sąd Ostateczny (1499-1504). Uważa się, że freski Signorellego stały się inspiracją do Sądu Ostatecznego Michała Anioła.
 












Autoportret Sodomy






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz